Archiwum  
 
 
 
 

Pomoc społeczna na rok 2010 i nie tylko. PSL w Jeziorach Wielkich.

 

Tematem przewodnim spotkania członków PSL z gminy Jeziora Wielkie i okolic (powiat mogileński) odbytego w dniu 16 października br. była bieżąca sytuacja polityczna i ekonomiczna kraju. Gościem szczególnym spotkania była nasza koleżanka Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak. Zarząd woj. zw. PSL reprezentował wiceprezes kol. Andrzej Grabowski. W spotkaniu uczestniczył również lokalny działacz PSL, a piastujący obecnie funkcję wicewojewody kol. Dariusz Kurzawa. Wcześniej goście wraz z gospodarzami: wójtem Jezior Wielkich Markiem Maruszakiem oraz starostą mogileńskim Tomaszem Bartczakiem uczestniczyli w uroczystym oddaniu do użytku zmodernizowanego Domu Pomocy Społecznej w Siemionkach. Na przeprowadzoną standaryzację tego obiektu, której kosz wyniósł 3,5mln. zł Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało 1,4mln. Za to wsparcie na ręce naszej koleżanki podziękowania składali pensjonariusze domu, dzieci, dyrekcja oraz władze samorządowe. Za wspaniały występ przedszkolaki zostały obdarowane przez wicewojewodę Dariusza Kurzawę słodkościami, a pozostali goście przyłączyli się brawami. Spotkanie z działaczami PSL przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze. Koleżanka Jolanta Fedak zapoznała uczestników z pracą swojego ministerstwa. Przekazała informację o podjętych ustawach, pracach nowelizacyjnych nad istniejącymi i projektach nowych ustaw. Podkreślała, że w roku 2010 szczególną ochrona objęte będą rodziny i dzieci. Podzieliła się z nami również prywatnymi spostrzeżeniami na temat obecnej sytuacji w szeregach naszego koalicjanta. W dyskusji zwrócono się do kol. Minister o pomoc lub poparcie w rozwiązaniu problemów najbardziej odczuwalnych w małych, rolniczych społecznościach. M.in.: - brak zapisów dot świadczeń dla rolników- rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, - przeliczeniowy dochód z 1ha gospodarstwa rolnego jest zbyt wysoki. Uniemożliwia to rolnikom do korzystania ze stypendiów socjalnych, zasiłków i innej formy pomocy, - zły kierunek prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych rolnych, - zbytnie restrykcje BHP w gospodarstwach rolnych jak i przedsiębiorstwach rolnych. - niskie ceny skupu płodów rolnych i zwierzą hodowlanych w porównaniu z cenami pasz, nawozów i nasion. Wiceprezes Andrzej Grabowski przedstawił bieżącą sytuację organizacji w województwie. Zaapelował do uczestniczenia w nadchodzących wyborach samorządowych jak i prezydenckich. Do tego apelu przyłączył się także prezes Gminny Zw. PSL w Jeziorach Wielkich.

 

 Karolina Kowalska

Czł. Zarządu MG PSL

w Kowalewie Pomorskim

 

[Rozmiar: 206074 bajtów][Rozmiar: 277461 bajtów]

[Rozmiar: 258909 bajtów][Rozmiar: 253246 bajtów]

[Rozmiar: 140901 bajtów]

 

 

 

 

 

Oddaliśmy hołd zasłużonemu człowiekowi i działaczowi PSL

 

W dniu 1 sierpnia działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w gminie Kowalewo Pomorskie oddali hołd i odprowadzili   na miejsce wiecznego spoczynku śp. Zygmunta Żuławskiego.W imieniu społeczeństwa i ludowców pożegnał śp. Zygmunta Prezes Zarządu MG PSL i jednocześnie Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski. Żegnał nie tylko wieloletniego radnego, emerytowanego prezesa banku, byłego przewodniczącego Polskiego Zw. Emerytów, Rencistów i Inwalidów, członka Honorowej Kapituły Miasta i Towarzystwa Miłośników Kowalewa czy Członka Polskiego Stronnictwa Ludowego. Żegnał przede wszystkim wspaniałego człowieka, oddanego sercem i duszą pracy społeczneji swojemu miastu.

Pomimo ukończonych 90 lat zawsze służył dobrą radą i wsparciem.- podkreślał włodarz- miał olbrzymią wiedzę o Kowalewie i jego mieszkańcach, przez co praca w Honorowej Kapitule Miasta była dla wszystkich przyjemnością. Zawsze wierzył w głoszone ideały.  mszy świętej, którą koncelebrował ks. Kanonik Maciej Augustyński oraz wikary Piotr Kwiatkowski uczestniczyły tłumy kowalewiaków dla których śp. Zygmunt był kimś ważnym. W ostatniej drodze towarzyszył Mu także sztandar Gminy oraz sztandar Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Karolina Kowalska

 

[Rozmiar: 206074 bajtów][Rozmiar: 277461 bajtów]

[Rozmiar: 258909 bajtów]

[Rozmiar: 140901 bajtów][Rozmiar: 169328 bajtów]

 

Zielone Świątki w województwie Kujawsko- Pomorskim Zielone.

 Świątki to uroczystość obchodzona od 130 lat. Od powstania Polskiego Stronnictwa Ludowego czyli od 114 lat uważamy je jako sztandarowe święto naszej organizacji. W dniu 31 maja 2009r. w Nakle n. Notecią odbyło się Wojewódzkie Święto Ludowe. W uroczystościach uczestniczyli: Prezes Woj. PSL Zbigniew Sosnowski, poseł Ewa Kierzkowska oraz poseł Eugeniusz Kłopotek, działacze zarządu wojewódzkiego, zarządów powiatowych, miejsko- gminnych oraz sympatycy PSL z całego województwa. Nie mogło zabraknąć kandydatów do wyborów euro parlamentarnych z naszego ugrupowania. Organizacje gminną PSL z Kowalewa Pomorskiego reprezentował jej prezes Andrzej Grabowski, który dumnie niósł jej sztandar. Udział 50 sztandarów jak i orkiestry dętej pokazał siłę Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego rozpoczęła Msza Św. w Kościele p.w. św. Stanisława celebrowana przez Ks. Proboszcza, który przypomniał fundamentalne wartości Ruchu Ludowego .Wierność Bogu i tradycji, wierność ludowi i służba Ojczyźnie, co stanowi tożsamość Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po Mszy uczestnicy święta udali się do nakielskiego amfiteatru, gdzie odbyła się część artystyczna poprzedzona wystąpieniami zaproszonych gości. W drodze ludowcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Witając przybyłych prezes wojewódzki Zbigniew Sosnowski podkreślił, że Polskie Stronnictwo Ludowe buduje w gminach, miastach, powiatach i w województwie - rzeczywistość, w której lokalne społeczności i ich sprawy są najważniejsze. Możemy poszczycić się faktem, że do wyborów parlamentarnych z listy PSL idą tylko lokalni działacze. Nie mamy spadochroniarzy, którzy przejmują się losem rolnika raz na cztery lata- podkreślał prezes- nikt nie zna bolączek i problemów ludzi wsi i małych miast jak ich mieszkańcy. Do tych słów przyłączył się gospodarz uroczystości prezes powiatowy i jednocześnie wicestarosta Nakła Tomasz Miłowski Następnie Prezes oraz Poseł Eugeniusz Kłopotek wręczyli odznaczenia im. Wincentego Witosa, Złote Koniczynki, oraz legitymacje PSL nakielskim działaczom. . Po części oficjalnej przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru. Był nią nie byle kto, tylko zespół Bayer Full. Dla gości, a przede wszystkim naszych milusińskich organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji: wesołe miasteczko, kiermasze, strażacka grochówka. Były też życzenia z okazji Dnia Samorządowca oraz Dnia Dziecka. W obchodach Wojewódzkiego Święta Ludowego w Nakle wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców Kujaw i Pomorza.
 
 
 
                                   [Rozmiar: 1345644 bajtów][Rozmiar: 1153125 bajtów]
                                   [Rozmiar: 1336609 bajtów][Rozmiar: 827450 bajtów]
                                   [Rozmiar: 630139 bajtów][Rozmiar: 893081 bajtów]
                                   [Rozmiar: 1233485 bajtów][Rozmiar: 1064377 bajtów]

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    "Dokąd zmierzasz Unio. Dokąd zmierzasz Polsko ?"

 

Te pytania często przewijały się w wystąpieniach uczestników III Konferencji PSL zorganizowanej w dniu 20 kwietnia 2009r. przez Prezesa i Zarząd Miejsko- Gminny PSL w Kowalewie Pomorskim. Uczestnicy uczcili także pamięć koleżanki śp. Marii Kurnatowskiej chwilą ciszy.

Tematem przewodnim konferencji było podsumowanie 5 lat istnienia Polski w strukturze europejskiej. Ponad 120 członków oraz sympatyków mogło wysłuchać prelekcji posła Eugeniusza Kłopotka pt: Pięć lat w Europie oraz profesora UMK Piotra Petrykowskiego Bogactwo kultury bogactwem człowieka.

Występujący podkreślali, że wejście Polski do Unii było naturalną koleją rzeczy w naszych przemianach ustrojowych. Musimy być partnerami w dyskusjach, nie tylko żądać, ale i działać. Jednocześnie nie możemy stawać się kosmopolitą i obywatelem świata. Musimy pamiętać o korzeniach, tradycji i historii. Tylko tak nie zginiemy w tym europejskim tyglu.

Kol. Franciszek Andrzej Złotnikiewicz (wicemarszałek województwa) oraz kol. Ryszard Bober (wiceprzewodniczący sejmiku województwa zajmowali głos w temacie polskiego i unijnego rolnictwa.

Prezes Zarządu MG PSL Andrzej Grabowski (burmistrz miasta) złożył sprawozdanie z X Kongresu PSL odbytego 8 listopada minionego roku. Podziękował również kowalewiakom za tak liczne przybycie oraz za poparcie w działaniach na rzecz rozwoju gminy. Poinformował  zebranych, że wszyscy 4 przedmówcy są kandydatami w wyborach do parlamentu europejskiego z listy PSL.

Wszyscy występujący podkreślali, że należy pójść do wyborów euro parlamentarnych zaplanowanych na 7 czerwca.

Oczywiście nie zabrakło poważnych i ważnych pytań. Działaczy interesowało działanie rządu w spr. przywrócenia możliwości składania wniosków o renty strukturalne. Nie zgadzali się także z ustalaniem przeliczników potrzebnych do ustalania podatków jak i dochodów z gospodarstwa. Na wszystkie pytania satysfakcjonujących odpowiedzi udzielał poseł Kłopotek oraz kol. Andrzej Gross (dyrektor ARMIR-u w Toruniu).

Na zakończenie, już przy kawie i małych słodkościach uczestnicy konferencji wymieniali się spostrzeżeniami nie tylko o wielkiej polityce, spiskach i przewrotach, ale również o życiu kulturalnym i radościach dnia codziennego.

 

Rzecznik MG PSL Karolina Kowalska

[Rozmiar: 1037376 bajtów][Rozmiar: 655360 bajtów]

[Rozmiar: 918118 bajtów][Rozmiar: 989429 bajtów]

[Rozmiar: 1053616 bajtów][Rozmiar: 1003873 bajtów]

[Rozmiar: 819975 bajtów][Rozmiar: 873760 bajtów]

Kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

  Waldemar Pawlak prezesem PSL

Obradujący w Warszawie w dniu 8 listopada 2008r.  X Kongres PSL wybrał wicepremiera Waldemara Pawlaka na prezesa PSL, a wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego na przewodniczącego Rady Naczelnej.

Kongres PSL wybrał wicepremiera Waldemara Pawlaka na prezesa partii na kolejną kadencję. Waldemar Pawlak otrzymał 677 głosów, a kontrkandydat prezesa, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki otrzymał 135 głosów. Jednak wcześniej Minister Sawicki namawiał delegatów do głosowania na dotychczasowego lidera ludowców.

Przewodniczącym Rady Naczelnej przez kolejne cztery lata pozostanie jej dotychczasowy szef Jarosława Kalinowski. Jego kontrkandydatką była minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Na Jarosława Kalinowskiego głosowało 650 osób, a Jolanta Fedak otrzymała152 głosów.


Reprezentacja Województwa Kujawsko-Pomorskiego liczyła 51 Delegatów. Wśród ogółu Delegatów kobiety stanowiły ok 10,2%, a mężczyźni ok 89,8%.

W Radzie Naczelnej PSL Województwo Kujawsko-Pomorskie reprezentowane będzie przez:

1. Ryszarda Bobera,

2. Ewę Kierzkowską,

3. Andrzeja Kłopotka,

4. Silvanę Oczkowska,

5. Zbigniewa Sosnowskiego,

6. Tadeusza Zaborowskiego,

Do Głównej Komisji Rewizyjnej PSL wybrany został Walerian Rogiewicz natomiast do Głównego Sądu Koleżeńskiego PSL wybrano Krzysztofa Pokorę.

W imieniu Delegatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego głos zabrała Ewa Kierzkowska Poseł na Sejm RP.

Wśród zaproszonych gości w X Kongresie PSL udział wzięli: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Grzegorz W. Kołodko, Poseł na Sejm RP Kazimierz Kutz.

Z Powiatu Golubsko- Dobrzyńskiego delegatem był Andrzej Grabowski, w-ce prezes zarządu Powiatowego PSL, Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie. Gościem zaproszonym przez organizatorów Kongresu z naszego terenu była p. Karolina Kowalska- członek Zarządu Powiatowego oraz Zarządu MG  PSL, 

Opracowała Karolina Kowalska- rzecznik
 

  Autor: Przemysław Górski

 

[Rozmiar: 93570 bajtów] [Rozmiar: 27882 bajtów]

 

[Rozmiar: 33754 bajtów] [Rozmiar: 29343 bajtów]

 

[Rozmiar: 33549 bajtów] [Rozmiar: 21016 bajtów] [Rozmiar: 27741 bajtów]

Zjazd PSL w Kowalewie Pomorskim

     5 lipca br. w Kowalewie Pomorskim odbył się III Wojewódzki Zjazd Delegatów PSL.
W zjeździe udział wzięli delegacji reprezentujący powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski-grodzki, bydgoski-ziemski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński-grodzki, toruński-ziemski, tucholski, wąbrzeski, włocławski-grodzki, włocławski-ziemski oraz żniński.

  Po raz pierwszy Zjazd odbył się w 4-tysięcznej miejscowości,która nawet nie jest miastem powiatowym. Rozpoczął się on uroczystą Mszą św. koncelebrowaną przez dziekana Ryszarda Kobierowskiego oraz w-ce dziekana Felikasa Wnuk- Lipińskiego i proboszcza z Wielkie Łąki Benedykta Drewka.  Słowa o dobrym pasterzu, który odpowiedzialnie prowadzi swoje owce oraz cytowana deklaracja PSL-u na długo pozostaną w pamięciu uczestników. W czasie mszy świętej delegaci  złożyli na ołtarzu chleb oraz kwiaty.

Po Mszy św. delegaci przy akompaniamencie orkiestr dętych z OSP Wielkie Rychnowo oraz z Pruszcza Pomorskiego i w towarzystwie 70 sztandarów przemaszerowali ulicami do Publicznego Gimnazjum. Tam, na hali sportowej 320 delegatów wzięło udział w debacie, której przewodniczył, jako gospodarz, Burmistrz Miasta Kowalewo Pom. Andrzej Grabowski. Udział w niej wzięli także zaproszeni goście m.in.: Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zbigniew Sosnowski Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Ewa Kierzkowska Poseł na Sejm RP, Eugeniusz Kłopotek Poseł na Sejm RP, Dariusz Kurzawa Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Franciszek Złotnikiewicz Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ryszard Bober Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Maria Kurnatowska, Silvana Oczkowska, Paweł Zgórzyński.

Delegacja z kowalewskiego PSL-u udała sie na grób swojego byłego prezesa śp. Stanisława Dąbkowskiego, aby tam złożyć kwiaty i zapalić znicz. Wśród uczestników, którym w czasie uroczystości wręczono Medale im. W. Witosa był Kowalewiak Edward Gadomski.

Ustępujący Prezes ZW PSL Eugeniusz Kłopotek przedstawił Delegatom Zjazdu sprawozdanie za minione 5 lat. Dkonał m.in.: oceny kampanii sprawozdawczo-wyborczej, realizacji postanowień II Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów, stanu organizacji, oraz współpracy z podmiotami życia publicznego. Zebrani sprawozdanie Prezesa przyjęli jednogłośnie. W demokratycznych wyborach wybrano nowego Prezesa ZW PSL, którym został Zbigniew Sosnowski. O tę funkcję ubiegało się dwóch kandydatów: Ewa Kierzkowska i Zbigniew Sosnowski. W dalszej części Zjazdu dokonano wyborów: Zarządu Wojewódzkiego PSL, Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej i Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego PSL, delegatów na IX Kongres PSL, kandydatów do Rady Naczelnej PSL, Głównej Komisji Rewizyjnej PSL, Głównego Sądu Koleżeńskiego PSL.

  W czasie obrad trwała dyskusja nad obecną sytuacją w polskiej gospodarce. Najwięcej miejsca poświęcono rolnictwu. Odpierając zarzuty dyskutantów minister Sawicki podkreślał, że rolnicy powinni sami przetwarzać i sprzedawać własne produkty. Najwięcej zarabiają pośrednicy, a przecież nikt nie zakazuje zawiązywać rolnikom spółdzielni. Tematem przewijającym się bardzo często były skutki suszy. Jak na zawołanie ministra zaczął obficie padać deszcz.

  Po zakończeniu Zjazdu wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali przez ustępującego Prezesa Kłopotka na pożegnalny piknik przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury.

Więcej zdjęć z tej uroczystości www.psl.org.pl

 

Karolina Kowalska 

 

[Rozmiar: 209815 bajtów][Rozmiar: 202560 bajtów]

 

                                                   [Rozmiar: 155090 bajtów][Rozmiar: 154866 bajtów]

 

                                                   [Rozmiar: 168618 bajtów][Rozmiar: 180575 bajtów]

 

 

Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego PSL

w Kowalewie Pomorskim

 

 

25 października br. w Kowalewie Pomorskim odbyło się II posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego PSL, któremu przewodniczył Zbigniew Sosnowski Prezes ZW PSL.

Głównym tematem porządku posiedzenia Zarządu było omówienie spraw związanych z X Kongresem PSL, który będzie miał miejsce 8 listopada br. w  Warszawie. W obradach Zarządu uczestniczyli również Delegaci na X Kongres PSL.

Karolina Kowalska

 

[Rozmiar: 177556 bajtów] [Rozmiar: 177556 bajtów]

 

[Rozmiar: 177656 bajtów][Rozmiar: 103597 bajtów]

 

 

Patron i sztandar na 100 urodziny.

 

 

                               Uroczystości 100-lecia Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim były bardzo wyjątkowe. Placówka otrzymała sztandar i patrona, którego uczniowie sami wybrali. Została nim legenda „Solidarności”, noblista, prezydent I RP Lech Wałęsa.

                                W dniu 14 października z okazji Święta Edukacji Narodowej nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości. Najpierw w Zespole Szkół Członkowie Honorowego Komitetu Obchodów: dyrektor Szkoły Halina Dąbrowska, burmistrz miasta Andrzej Grabowski oraz starosta powiatu Jan Kuźmiński dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą nowego patrona. Licznie zgromadzona młodzież, nauczyciele oraz absolwenci zwiedzali wystawy poświęcone 100-letniej historii szkoły. Były łzy wzruszenia i uśmiechy.

                               W uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przez biskupa Józefa Szamockiego wspólnie z dziekanem Feliksem Wnuk- Lipińskim i kanonikiem Benedyktem Drewkiem uczestniczył patron Lech Wałęsa. Ze wzruszeniem wysłuchał słów biskupa, urodzonego Gdańszczanina, o potrzebie dążenia do realizacji własnych ideałów bez ulegania naciskom i złym podszeptom. Nawoływał młodzież do stawiania sobie ambitnych celów i ich realizacji, lecz nie kosztem innych.

Ks. Biskup dokonał poświęcenia nowego, ufundowanego przez społeczeństwo sztandaru.

Po mszy wszyscy udali się do hali sportowej, gdzie nastąpiła część świecka. Przejściu towarzyszyła Orkiestra Garnizonowa z Torunia pod batutą kapelmistrza kpt. Krzysztofa Matraszka, która następnie koncertowała dla społeczeństwa w budynku gimnazjum. Mieszkańcy Kowalewa Pom. z zadowoleniem przyjęli fakt, że prezydent Wałęsa trasę pokonał pieszo. Były pozdrowienia i uśmiechy.

                                 Rozwinięcie sztandaru było bardzo podniosłe. W imieniu społeczeństwa rodzice przekazali go na ręce starosty Kuźmińskiego, który przekazał go dyrektor szkoły Halinie Dąbrowskiej. Od niej odebrali go uczniowie: Ozanna Siwik, Sandra Czerwińska i Artur Mazurkiewicz, którzy zaprezentowali go braci uczniowskiej.

W imieniu fundatorów oraz prezydenta Lecha Wałęsy symboliczny gwóźdź wbili gospodarze uroczystości, zaś młodzież ślubowała godnie strzec ideałów reprezentowanych przez sztandar i swojego patrona.

W przemówieniu prezydent Wałęsa podkreślał, że wybór jego osoby na patrona tak wiekowej placówki jest nie tylko wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Sam jest przykładem, że najważniejsze to stawianie sobie celów i ich realizacja. Pomimo niskiego wykształcenia uważa się za człowieka sukcesu.

Młodzież w dyskusji zadawała prezydentowi najrozmaitsze, często trudne pytania. Ciekawiła ją ocena stosunków polsko- rosyjskich, rola tarczy rakietowej, kontakty z Ojcem Świętym i Bronisławem Gieremkiem. Równie chętnie patron odpowiadał na pytanie o swoje słabości (oczywiście w sekrecie), sposoby na chandrę, zamiłowanie do wędkarstwa czy wspomnienia z czasów szkolnych. Prezydent sam przyznał się, że „jest męskim szowinistą i nie widzi kobiet polityków” oraz, że „grzeszy tylko myślą i mową, a uczynkiem mniej, bo żona patrzy”.

Patron wręczył najlepszym uczniom szkoły książki ze swoim autografem. Otrzymali je: Sandra Czerwińska, Damian Falkowski, Dawid Rumuński, Lozanna Siwik, Katarzyna Gentkowska, Anna Barczyńska, Magdalena Sosnowiec, Iwona Janowska i Katarzyna Garkowska. Podpisał również kilka unikatowych egzemplarzy „Gazety Solidarności”

Dziękując za przybycie i uczczenie tej uroczystości swoją osobą Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski pogratulował prezydentowi wyboru do „Loży Mędrców”. Życzył wielu sukcesów, zdrowia i zapraszał do częstszego odwiedzania „swojej szkoły”. Do życzeń przyłączyli się starosta Jan Kuźmiński i dyrektor Halina Dąbrowska wręczając Mu obraz przedstawiający szkołę.

Marszałek Piotr Całbecki udekorował prezydenta medalem X-lecia Województwa Kujawsko – Pomorskiego, zaś parlamentarzyści: posłowie Ewa Kierzkowska, Eugeniusz Kłopotek oraz senatorowie  Michał Wojtczak i Jan Wyrowiński dziękowali kwiatami.

Szkole 100 lat składali przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz włodarze zaprzyjaźnionej z naszym powiatem gminy Plunge z Litwy. Ciepłe słowa padły z ust absolwentów, a w kuluarach do życzeń przyłączył się prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz

Na zakończenie, prezydent Wałęsa swobodnie pozował do zdjęć i żegnał się z uczestnikami uroczystości.  Z powodu wyjazdu do Watykanu nie mógł uczestniczyć w dalszych obchodach, a dalej było równie wspaniale.

Z okazji Święta Edukacji Narodowej wręczono pedagogom odznaczenia i nagrody. Otrzymali je:

Benedykt Mroziński- Złoty Medal za długoletnią służbę, Małgorzata Kłos i Grażyna Majewska Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzysztof Wasilewski i Renata Faluta Kaszubowska nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

Dyrektor Halina Dąbrowska wręczyła nagrody nauczycielom Zespołu Szkół. Otrzymali je: Hanna Kuźmińska, Grzegorz Kossak, Marek Piątkowski oraz Bogdan Oskwarek.

W części artystycznej wystąpił Chór 730-lecia. Młodzież przygotowała montaż słowno –muzyczny o życiu patrona. Na olbrzymim ekranie pokazano zdjęcia z życia małego Leszka: psotnego ucznia, charyzmatycznego przywódcę związku zawodowego, noblistę i prezydenta.

W tym dniu społeczeństwo nie zawiodło. Kościół i hala sportowa były wypełnione do ostatniego miejsca. Prezydenta wszędzie przyjmowano ciepło.

Całej uroczystości towarzyszyły sztandary: gminny, szkolne z gimnazjum i szkoły podstawowej oraz z OSP Kowalewo Pom.

Przypomnijmy, że w listopadowym referendum z wytypowanych kandydatów: Lecha Wałęsy, Janusza Korczaka, Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica, Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Gaspara Józefa Cegielskiego w tajnym głosowaniu młodzież, nauczyciele oraz rodzice aż 74% głosów oddali na Lecha Wałęsę.

Karolina Kowalska

 

[Rozmiar: 210040 bajtów][Rozmiar: 130706 bajtów]
 
[Rozmiar: 162123 bajtów][Rozmiar: 197429 bajtów]
 
 
  

 

 

IV Zjazd Miejsko- Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego

w Kowalewie Pomorskim.

 

                        W dniu 13 kwietnia 2008 odbył się IV Zjazd członków PSL z terenu gminy Kowalewo Pomorskie. Frekwencja wyniosła 75%.

Sprawozdanie złożył prezes Andrzej Grabowski. Uczestnicy podsumowali kadencję i udzielili absolutorium ustępującemu prezesowi oraz zarządowi.

                      Wybrano również władze na nową, pięcioletnią kadencję. Stanowisko prezesa jednogłośnie powierzono dalej koledze Andrzejowi Grabowskiemu, jednocześnie Burmistrzowi Miasta Kowalewo Pomorskie. Wybrano również nowy zarząd, komisję rewizyjną oraz 11 delegatów na zjazd powiatowy.

                      Wśród zaproszonych gości byli: Poseł RP Eugeniusz Kłopotek, Wice Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski, dyr. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu Andrzej Gross. Również gościem był Członek Głównej Komisji Sądu Koleżeńskiego Leonard Kowalski

Goście odpowiadali na pytania delegatów oraz przekazali bieżące informacje o najważniejszych wydarzeniach w parlamencie i ministerstwach.

                         Mszę świętą w intencji ludowców odprawił Ks. Dziekan Dekanatu Kowalewskiego mgr Ryszard Kobierowski proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja w Kowalewie Pomorskim.

Odpowiednią oprawę jej nadał udział sztandaru PSL.

 

 

IV Zjazd Powiatowy PSL w Golubiu- Dobrzyniu

                       W dniu 10 maja 2008 odbył się IV już Zjazd organizacji PSL z gmin powiatu Golubsko- Dobrzyńskiego. Frekwencja wyniosła aż 86% co bardzo ucieszyło prezesa Powiatowego Jana Kuźmińskiego. Zjazd sprawnie poprowadził kol. Andrzej Grabowski- prezes gminny PSL z Kowalewa Pom.

                       Wśród gości zaproszonych byli m.in. prezes Wojewódzkiego Zarządu PSL  Eugeniusz Kłopotek wraz z dyrektorem biura Krzysztofem Niesłuchowskim oraz wójt Golubia – Dobrzynia,  Ciechocina oraz członek zarządu Starostwa Powiatowego Teresa Tyborowska.

Obecni na zjeździe delegaci udzielili ustępującemu prezesowi i zarządowi jednogłośnie absolutorium. W wyborach tajnych prezesem na kolejną kadencję został Jan Kuźmiński.

Obecni wybrali także 9 delegatów na Zjazd Wojewódzki, który odbędzie się 5 lipca.

                      W czasie zjazdu wręczono 4 legitymacje członkowskie aktywnym paniom, które wspierają naszą organizacje od kilku lat.

Uczestnicy zjazdu gorąco dyskutowali nad sytuacją na "własnym podwórku" czyli ceny płodów rolnych, małe budżety powiatów. Interesowała ich również współpraca z naszym koalicjantem, czyli Platformą Obywatelską. Było tu wiele głosów poparcia jak i krytyki.

Poseł Eugeniusz Kłopotek odważnie wskazywał plusy i minusy działalności organizacji PSL na szczeblach gminnych, powiatowych, wojewódzkim i krajowym.

 

 

 
 
 
 
powrót do strony głównej