Aktualności

 

 

 

[Rozmiar: 5783 bajtów]

 

TOTUS TUUS mówili Kowalewiacy

 

W bardzo wyjątkowy i niecodzienny sposób mieszkańcy gminy Kowalewo Pomorskie oddali hołd swojemu Honorowemu Obywatelowi Miasta Papieżowi Janowi Pawłowi II i podziękowali za Jego beatyfikację.

                       Wyjątkowo, bo nie w dniu samej beatyfikacji czyli 1 maja, ale 8 maja odbyły się uroczystości, które na długo zostaną w naszej pamięci. Najpierw mszę świętą dziękczynną odprawił ks. dziekan Ryszard Kobierowski, gdzie odmówiono po raz pierwszy litanię do Ojca Świętego. Nastąpiło również błogosławieństwo wiernych ewangeliarzem. Wyjątkowości mszy nadal udział Chóru 730-lecia Miasta pod batutą Anny Kuc oraz sztandarów: gminnego, kombatanckiego i gimnazjalnego. Wierni mogli podziwiać medal Papieski oraz przekazany z Watykanu przez kardynała Dziwisza fragment pasa Papieża.

Niecodzienna była również druga część uroczystości. Pond 800 osób uczestniczyło w koncercie dziękczynnym, gdzie na hali Publicznego Gimnazjum  wspaniały artysta Stanisław Soyka wykonał „Tryptyk Rzymski”. Do wierszy, których  autorem jest sam papież Jan Paweł II, ten wybitny polski artysta napisał muzykę. Wcześniej uczestników koncertu przywitały słowa błogosławieństwa Ojca Świętego, a w imieniu społeczeństwa burmistrz Andrzej Grabowski wręczył Stanisławowi Soyce płaskorzeźbę Jana Pawła II wykonaną przez kowalewskiego rzeźbiarza Włodzimierza Hassa.

Treść pieśni jak i ekspresja wykonania przez artystę zrobiła na słuchaczach kolosalne wrażenie. Każdy utwór nagradzany był oklaskami, często na stojąco. Zachwycony żywiołową reakcją Kowalewiaków artysta nie dał się długo prosić i ukoronował swój występ utworami z innych płyt m.in. Modlitwą Bułaty Okudżawy, muzyczną aranżacją wiersza Norwida Ojczyzna czy swoją własna bardzo popularną piosenką pt. „Tolerancja”.  W kuluarach artysta rozdawał autografy i wymieniał się wrażeniami z pobytu w Kowalewie Pomorskim. Maestro  podkreślał, że miasto jak i jego mieszkańcy wywarli na nim bardzo pozytywne wrażenie.

Wśród podziwiających koncert można było zauważyć m.in. dziekana Ryszarda Kobierowskiego, siostry elżbietanki Gabrielę i Honoratę, wojewodę Ewę Mes, wiceprzewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera, wiceministra Zbigniewa Sosnowskiego, oraz radnych rady miejskiej i sponsorów. Na widowni zasiedli również „obcokrajowcy”. Informacja o niebiletowanym koncercie bardzo szybko rozeszła się wśród fanów artysty. Przyjechali do nas m.in. z Poznania, Grudziądza, Torunia czy Barcina.  

Bardzo ascetyczna dekoracja, złożona praktycznie tylko z olbrzymiego portretu Jana Pawła II  skąpanego w promieniach zachodzącego słońca w wielu nasuwała stwierdzenie TOTUS TUUS Ojcze Święty.

Koncert był dla nas poważnym przedsięwzięciem. Chcieliśmy oddać hołd nie tylko Papieżowi, ale przede wszystkim „naszemu Obywatelowi”. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy zaangażowali się osobiście lub wsparli nas finansowo. Dziękuję ks. dziekanowi Ryszardowi Kobierowskiemu, dyrektorowi publicznego gimnazjum Renacie Falucie Kaszubowskiej oraz jej pracownikom, dziękuję dyrektorowi Domu Kultury oraz  załodze tej placówki. Szczególnie dziękuję sponsorom, którymi byli: Andrzej Wiśniewski, Tomasz Matusewicz, Małgorzata i Bernard Łabich, Janusz Marciniak i Mirosław Piątkowski, firma TYTAN, Sławomir Wiewiór, Jacek Dębski, Marek Uszok, Adam Lipiński, Roman Mientki, Leszek Mul, Ryszard Ośka, Tomasz Curyło, Zbigniew Krasicki Bank Spółdzielczy, Andrzej Linetty, Tadeusz Czarnecki ZUW Ostrowite, Cezary Siwik, firma Pakos, Firma Conkret W. Rychnowo. Ich otwartość i zrozumienie pozwoliły na zorganizowanie otwartego i dostępnego dla wszystkich koncertu. – podkreśla burmistrz Andrzej Grabowski- Jeszcze raz dziękuję.

Karolina Kowalska

[Rozmiar: 100179 bajtów][Rozmiar: 84712 bajtów]

[Rozmiar: 1788838 bajtów][Rozmiar: 2003175 bajtów]

[Rozmiar: 84102 bajtów]

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wyborach i przed wyborami.

W dniu 12 marca odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie zarządu oddz. powiatowego PSL w Golubiu Dobrzyniu. Po kilkuletniej przerwie zarząd ponownie obradował w sali głównej golubskiego zamku. Zaprosił nas tam dyrektor Piotr Kwiatkowski, chcący powrócić do tradycji zapoczątkowanej przez ojca śp. Kasztelana Zygmunta Kwiatkowskiego.

W czasie obrad podsumowano wybory samorządowe i omówiono nasze stanowisko w sprawie nadchodzących wyborów parlamentarnych (październik 2011r). Z powiatu Golubsko- Dobrzyńskiego Zarząd wystawi 2 kandydatów do ubiegania się o mandat poselski.

Poruszono również temat wyborów do Powiatowych Izb Rolniczych. Kol. Andrzej Grabowski zaapelował do aktywnej agitacji w poszczególnych gminach. Do urn wyborczych trzeba pójść, gdyż wybierać będziemy przedstawicieli największej grupy zawodowej czyli rolników.

 

Podsumowanie wyborów samorządowych w Polsce.

1 miejsce wśród wójtów wybranych w głosowaniu 21 listopada najwięcej swoich przedstawicieli ma PSL - 186.

1 miejsce w wyborach bezpośrednich najwięcej burmistrzów ma PSL - 148.

1 miejsce w wyborach do rad gmin liczących poniżej 20 tys. mieszkańców - 4175 mandatów.

3 miejsce w wyborach do sejmików województw - 93 mandaty.

3 miejsce w wyborach do rad powiatów - 999 mandatów

W skali kraju w wyborach do sejmików województw najwięcej mandatów zdobyła PO, następnie PiS, PSL i SLD; do rad powiatów i gmin najwięcej radnych wprowadziły lokalne komitety wyborcze; spośród partii politycznych najwięcej radnych powiatowych ma PO, natomiast radnych gminnych - PSL.

W skali kraju w wyborach do sejmików województw najwięcej mandatów uzyskała PO - 222; PiS - 141, PSL - 93 mandaty, SLD - 85. Pozostałe komitety uzyskały 20 mandatów.

W wyborach do rad powiatów: PO zdobyła 1315 mandatów; PiS - 1085 mandatów, PSL - 999 mandatów oraz SLD z 493 mandatów; pozostałe komitety uzyskały łącznie 2398 mandatów.

W radach miast na prawach powiatu: PO zdobyła 600 mandatów, PiS - 365, SLD - 214, PSL - 8; pozostałe komitety - 514.

W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców: PO uzyskała 1138 mandatów; PiS - 762 mandaty, SLD - 377, PSL - 198; pozostałe komitety uzyskały łącznie 3093 mandaty.

W wyborach do rad gmin liczących poniżej 20 tys. mieszkańców: PSL - 4175 mandatów; PiS - 1655, PO - 981; SLD - 596; PPP - 6; pozostałe komitety - 24 867 mandatów.

Frekwencja wyborcza wyniosła: w wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców - 52,23 proc.; do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców - 46,61 proc.; do rad powiatów - 50,07 proc.; do rad miast na prawach powiatów - 40,56 proc.; do sejmików województw - 47,26 proc.

Wśród zwycięzców popieranych przez PSL znaleźli się:
- prezydenci miast : Jacek Majchrowski - Kraków, Piotr Grzymowicz - Olsztyn, Iwona Wieczorek - Zgierz,
- 27 burmistrzów,
- 81 wójtów.
Marek Kasprzak, wójt Gorzkowa woj. lubelskie i Krzysztof Kuchczyński, wójt Namysłowa woj. opolskie otrzymali powyżej 70 % głosów.

Podsumowanie wyborów samorządowych w Powiecie Golubsko- Dobrzyńskim.

Startowaliśmy jako „Nasza Gmin” i „Nasz Powiat” we wszystkich gminach i miastach powiatu. Wystawiliśmy kandydatów na włodarzy wszędzie oprócz miasta Golubia Dobrzynia i gminy Radomin. Zwyciężyli- Andrzej Grabowski w Kowalewie Pomorskim, Jerzy Cieszyński w Ciechocinie.

W radzie powiatu zdobyliśmy 4 mandaty: Jan Kuźmiński, Edward Dębiec (objął funkcje stałego członka zarządu), a Piotr Mirowski i Andrzej Okruciński otrzymali funkcje przewodniczących komisji rady.

 

Podsumowanie wyborów samorządowych w Kowalewie Pomorskim.

W radzie miejskiej gminy Kowalewo Pomorskie na kadencję 2010- 2014 jest aż 6 radnych z KWW NASZA GMINA Kowalewo Pomorskie i dzięki zawiązanej koalicji mamy większość i co się z tym wiążę większą odpowiedzialnośc za losy gminy.

Społeczeństwo gminy Kowalewo Pomorskie powierzyło mandat zaufania i wybrało na stanowisko burmistrza miasta na kadencję 2010-2014 dotychczasowego włodarza Andrzeja Grabowskiego (KWW NASZA GMINA Kowalewo Pomorskie). Będzie to już Jego szósta kadencja na najwyższym stanowisku w gminie.

 

[Rozmiar: 177034 bajtów]

 

[Rozmiar: 408315 bajtów]

[Rozmiar: 362694 bajtów]

 

 

 

Hołd dla śp. dr Adama Szczęsnego.

                           W dniu 19 czerwca oddaliśmy hołd i uczestniczyliśmy w ostatniej drodze śp. dr Adama Szczęsnego. Kowalewiacy pamiętają Go, kiedy jako poseł na sejm II kadencji w listopadzie 1996r. dokonał na rynku miejskim uroczystego rozwinięcia sztandaru gminy Kowalewo Pomorskie. Ostatnią posługę nad grobem oddali licznie zgromadzeni samorządowcy i przyjaciele. Wśród nich można było zauważyć wicemarszałka sejmu Ewę Kierzkowską, podsekretarza stanu z MSWiA Zbigniewa Sosnowskiego, wicestarostę powiatu golubsko – dobrzyńskiego Jana Kuźmińskiego i burmistrza Kowalewa Pomorskiego Andrzeja Grabowskiego. Śp. Adama płomienną mową nad grobem pożegnał Jego przyjaciel Zbigniew Sosnowski. Zmarłemu w ostatniej drodze towarzyszyło także 13 sztandarów ludowców, w tym również z Kowalewa Pomorskiego.

Karolina Kowalska 

 

 

 

 

[Rozmiar: 1386878 bajtów][Rozmiar: 1349638 bajtów]

 

[Rozmiar: 1906810 bajtów][Rozmiar: 2349171 bajtów]

 

 

 

Wicepremier Waldemar Pawlak w Kowalewie Pomorskim.

 

                           Do Kowalewa Pomorskiego zawitał w dniu 22 marca br. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wraz z towarzyszącymi mu gośćmi: wicemarszałkiem sejmu Ewą Kierzkowską i podsekretarzem stanu w MSWiA Zbigniewem Sosnowskim zwiedził Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną we Frydrychowie, którą to dwa lata temu na wniosek ministra Pawlaka powołał do życia rząd. Wyjątkowości temu miejscu nadaje fakt, że jest to jedyna podstrefa utworzona w 100% na gruntach prywatnych. Właścicielem 11 hektarowego terenu są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, gdzie w ciągu 2 lat powstały 4 fabryki produkujące towary na rynki wszystkich kontynentów m.in. Rosja, Indie, USA.

Gości po firmie Plastica TZMO oprowadzał prezes TZMO Jarosław Józefowicz i prokurent Plastici Roman Grzymowicz oraz gospodarze regionu: tego większego marszałek Piotr Całbecki i mniejszego burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski. Wśród uczestników spotkania byli także emerytowani pracownicy TZMO oraz zarząd i rada nadzorcza tej firmy.

                          W czasie wizyty prezes TZMO Jarosław Józefowicz poinformował o dalszych planach rozwoju firmy w kraju jak również ekspansji na amerykańskie rynki: TZMO planuje w Kowalewie rozszerzyć strefę i inwestując kolejne 50mln.zł. wybudować dwie kolejne fabryki produkujące sterylne opakowania i wyroby higieniczne dla dzieci i kobiet, gdzie docelowo znajdzie zatrudnienie kolejne 200 osób. Jest już złożony odpowiedni dokument do ministerstwa gospodarki. Prawdopodobnie w III kwartale ruszą roboty ziemne. Wśród dalszych zamierzeń są nawet plany przeniesienia części produkcji. Wszystko zależeć będzie od odpowiedniej logistyki czyli dróg i dostępu do lotniska.  

                        Wicepremier Waldemar Pawlak poparł plany inwestycyjne podkreślając potrzebę rozwoju w regionie firm z kapitałem polskim. Jest także potrzeba, zmianą przepisów prawa, zapewnienia zdrowej konkurencji dla naszych produktów. Wielkie sieci handlowe wykluczają dobre marki, zaś kreują tylko te dla nich opłacalne.  

                          Rozszerzenie strefy i nowe fabryki to kolejne miejsca pracy oraz podatki do budżetu gminy. Z systematycznie przekazywanych informacji wiemy, że w Plastice na 400 zatrudnionych, aż 230 mieszka w powiecie golubsko- dobrzyńskim, z czego 140 w gminie Kowalewo- podkreślał burmistrz miasta Andrzej Grabowskidynamiczny rozwój Strefy potwierdza tylko potrzebę szybkiej budowy obwodnicy miasta. Transport towarów musi odbywać się płynnie i szybko, gdyż jest to jeden z czynników dobrej ekonomii zakładu.  

                           Wicepremier ten dzień w całości poświęcił Kujawom i Pomorzu. Zwiedził brodnicki bank i liceum. Wspólnie z samorządowcami do których dołączyli m.in. wicewojewoda Dariusz Kurzawa, wicemarszałek Franciszek Złotnikiewicz i wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober spotkał się z rektorem UMK i prezydentem Torunia oraz z młodzieżą akademicką. Na Wydziale Ekonomii UMK wygłosił wykład o "Polskich doświadczeniach, a kryzysie gospodarczym". Na konferencji prasowej podkreślał potrzebę współpracy samorządów i podmiotów gospodarczych dla dynamicznego rozwoju. Kilkakrotnie podawał przykład kowalewskiej Plastiki jako wzór do naśladowania

Karolina Kowalska

 

 

 

 

[Rozmiar: 2892018 bajtów][Rozmiar: 2792933 bajtów]

[Rozmiar: 1884568 bajtów][Rozmiar: 2496680 bajtów]

[Rozmiar: 1037376 bajtów][Rozmiar: 2732438 bajtów]

 

 

 

 

 

Posiedzenie Zarządu Miejsko- Gminnego PSL w Kowalewie Pomorskim.

                          Pierwsze w tym roku posiedzenie zarządu miejsko- gminnego w Kowalewie Pomorskim miało miejsce 25 lutego, przy 100% składzie. Członkowie zarządu oraz komisji rewizyjnej podsumowali miniony rok, a sporo się działo. Odbyła się konferencja pt. ,,Dokąd zmierzasz Unio, dokąd zmierzasz Polsko", gdzie wśród prelegentów wystąpili m.in. prof. Piotr Petrykowski, poseł Eugeniusz Kłopotek, kol. Ryszard Bober i kol. Franciszek Złotnikiewicz. W wyborach do euro parlamentu Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziło 5 euro deputowanych. Prezes wojewódzki Zbigniew Sosnowski gościł w Kowalewie na I Strażackim Turnieju Halowym w Piłkę Nożną.

                           Prezes kol. Andrzej Grabowski omówił spotkanie samorządowców wywodzących się z ugrupowania PSL z prezesem, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem oraz przedstawił przypuszczalne terminy czekającej nas w tym roku kampanii prezydenckiej i samorządowej.

Skarbnik Zyta Szymańska przedstawiła bieżącą sytuację finansową ugrupowania, natomiast uczestnicy posiedzenia skorzystali z możliwości uregulowania składek.

Rzecznik Karolina Kowalska

 

[Rozmiar: 1975113 bajtów][Rozmiar: 1658902 bajtów]

[Rozmiar: 1756880 bajtów][Rozmiar: 1892125 bajtów]

 

 

 

 

140 mln. na ochronę środowiska.

 

            Aż 140 mln zł samorząd województwa przeznaczyły na wsparcie ekologicznych inwestycji na wsiach i miasteczkach regionu. Przedsięwzięcia, które mają sprawić, że Kujawy i Pomorze będą czyste i zdrowe dofinansowane zostaną z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 10 lutego w Golubiu-Dobrzyniu podpisano pierwsze 42 umowy, z czego dwie dotyczą gminy Kowalewo Pomorskie.

                  Kujawy i Pomorze czyste i zdrowe to hasło, które łatwo określa zakres prac, które chce wykonać 116 samorządów na rzecz lokalnych środowisk naturalnych  mówił marszałek Piotr Całbecki, który wspólnie z wicemarszałkiem Michałem Korolką, oraz wiceprzewodniczącymi sejmiku Ryszardem Boberem i Piotrem Wolskim dziękowali za pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju województwa i gratulowali wójtom oraz burmistrzom przygotowania znakomitych projektów.

W imieniu samorządu Kowalewa Pomorskiego umowy w malowniczej scenerii krzyżackich murów, armat i rycerzy podpisali: Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski oraz Skarbnik Gminy Maria Kiżewska.

Większość podpisanych w tym dniu umów dotyczyła budowy kanalizacji, przydomowych oczyszczalni czy modernizacji przepompowni. Kowalewo Pomorskie te problemy ma już dawno rozwiązane.  podkreśla burmistrz Andrzej Grabowski- W ogłoszonym w ramach PROW, działanie Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej konkursie gmina Kowalewo Pomorskie jako jedyna otrzymała 75% dofinansowanie aż na dwa wnioski. Jako pierwsza w Polsce, na taką skalę oświetlimy część swoich dróg latarniami zasilanymi przez słońce i wiatr. Za kwotę 1mln.600tyś ustawione będą 83 latarnie w tym 9 przy ul. Sienkiewicza, 32 przy ścieżce rowerowej do Sierakowa, a 42 przy ścieżce Frydrychowo- Pluskowęsy. Drugi wniosek pozwoli za kwotę 161tys zakupić 70 kontenerów do selektywnej zbiórki śmieci oraz prasę hydrauliczną do śmieci.

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to przyszłość, która czeka nas wszystkich. Lampy zaopatrzone w baterie słoneczne i mini turbiny będą nie tylko ekologiczne lecz również pozwolą zaoszczędzić na wydatkach na oświetlenie uliczne.  Będzie to oszczędność 300zł rocznie na jednej lampie.

Jeśli takie rozwiązanie sprawdzi się, kolejne tego typu lampy zainstalujemy wzdłuż ścieżki rowerowej Frydrychowo- Napole.  dodaje burmistrz. 

Karolina Kowalska.

 

 

 

[Rozmiar: 1811486 bajtów][Rozmiar: 2138502 bajtów]

[Rozmiar: 2218586 bajtów][Rozmiar: 1890055 bajtów]

 

 

"Polityka nie musi doprowadzać do awantur"

spotkanie samorządowców z premierem Waldemarem Pawlakiem.

 

Z inicjatywy Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego 15 stycznia 2010 roku odbyło  w  Sali Kolumnowej Sejmu  ogólnopolskie spotkanie wójtów i burmistrzów. Było ono okazją do wymiany poglądów na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych oraz sytuacji finansowej samorządu gminnego.

Wójtów i burmistrzów z całej Polski powitali wicepremier Waldemar Pawlak prezes PSL, przewodniczący Klubu Stanisław Żelichowski sekretarz NKW PSL, marszałek sejmu Ewa Kierzkowska wiceprezes NKW PSL, minister polityki społecznej Jolanta Fedak wiceprezes NKW PSL, sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury Piotr Żuchowski, poseł Bronisław Dutka (Przewod. Sejmowej Kom. Samorządu Terytorialnego), poseł Eugeniusz Grzeszczak wiceprezes RN PSL

Obszarem, gdzie politykę można prowadzić w sposób użyteczny dla ludzi jest samorząd terytorialny - ocenił wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak podczas spotkania z burmistrzami i prezydentami miast. - Samorząd jest pięknym przykładem, że polityka nie musi doprowadzać do awantur, konfrontacji, obrzucania się błotem. Jest przykładem, że prawdziwa i rzetelna polityka sprowadza się do dobrych przedsięwzięć, zarządzania społecznościami w taki sposób, aby uzyskiwać jak najlepszy efekt. To jest ta mądrość, która wyrasta z samorządu. PSL proponuje zmiany w konstytucji, które polegają na przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, tak aby senatorowie byli reprezentantami samorządów: terytorialnego, zawodowego, środowiskowego oraz organizacji pozarządowych. Kluczową role w Izbie powinny odgrywać osoby, które są zweryfikowane przez społeczność lokalną, takie jak wójtowie, burmistrzowie, radni.

Szef ludowców zapewnił, że wśród kandydatów PSL w wyborach samorządowych nie będzie "partyzantów zrzuconych na spadochronie".

"Jesteśmy miejscowi, nie przywozimy w teczce kandydatów w wyborach. Nasz kandydat musi wyrosnąć z lokalnego środowiska, musi pokazać, że coś w życiu potrafił, że coś w życiu zrobił, że to nie jest jego pierwsza praca, że nie będzie eksperymentował i uczył się na społeczności lokalnej" - zaznaczył szef ludowców.- w centrum polityki PSL jest zasada pomocniczości.

Prezes Pawlak apelował do samorządowców, aby na spotkania przedwyborcze zapraszali polityków, ministrów wywodzących się ze Stronnictwa. Jak dodał, chce aby w każdej gminie odbyło się jedno takie spotkanie. Zachęcał samorządowców do "otworzenia" się na nowe technologie, szczególnie Internet.

Wśród zaproszonych włodarzy w spotkaniu uczestniczył burmistrz Kowalewa Pomorskiego Andrzej Grabowski wiceprezes zarządu woj. PSL oraz inni włodarze m.in. z Dobrego, Kruszwicy, Jabłonowa Pomorskiego. 

W czasie spotkania omówione zostały następujące tematy:

- założenia prawnej regulacji zasad wspierania rozwoju lokalnego (gmina, miasto, powiat),

- partnerstwo publiczno -  prywatne w Polsce , więcej inwestycji mniejszym kosztem.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku.

 

[Rozmiar: 615046 bajtów][Rozmiar: 170505 bajtów]

[Rozmiar: 219788 bajtów][Rozmiar: 155913 bajtów]

 

 

Boisko Orlik 2012 jako prezent od św. Mikołaja

 

 Św. Mikołaj bardzo upodobał sobie Kowalewo Pomorskie. Ten szczodry brodacz gościł u nas przez dwa dni. W dniu 6 grudnia spacerował ulicami miasta i wspólnie z milutkimi elfami wręczał wszystkim dzieciom (bo wszystkie były grzeczne) słodycze. Obowiązkowo przeszedł się również swoją ulicą czyli ul. Św. Mikołaja.

Natomiast w dniu 7 grudnia św. Mikołaj przeniósł się do Wielkiej Łąki. Tam wręczył społeczeństwu wspaniały prezent. Na ręce burmistrza Kowalewa Pomorskiego, Andrzeja Grabowskiego przekazał klucz do kompleksu boisk Orlik 2012, zaś zaproszonych gości ubrał w świąteczne czapki. Klucz burmistrz Grabowski wraz z członkiem zarządu województwa, Franciszkiem Złotnikiewiczem i wiceprzewodniczącym sejmiku województwa Ryszardem Boberem przekazał na ręce dyrektor szkoły Danuty Drożdży oraz uczniów.

Dzieciaki nie mogły się doczekać kiedy będą grać na sztucznej nawierzchni. Wspólnie z młodzieżą z tak wspaniałego prezentu cieszyli się m.in. zaproszeni goście, wykonawca, inspektor nadzoru. Nie mogło zabraknąć dyrektorów szkół, radnych, rodziców i nauczycieli. 

Poświęcenia obiektu dokonał kanonik Bernard Drewek zaś „sprawcy” tego miłego zamieszania dokonali symbolicznego otwarcia Orlika przecinając wstęgę. Na zakończenie cherleaderki z Pluskowęs zatańczyły a piłkarze z Wielkiej Łąki i Kowalewa rozegrali swój pierwszy mecz.

Jest to drugi Orlik w gminie Kowalewo Pomorskie. Wierzę, że będzie równie mocno eksploatowany jak ten w mieście. Obecnie aura nie pozwala na większe świętowanie, dlatego w przyszłym roku zorganizujemy odświętny turniej piłkarski. - podkreślał Burmistrz Miasta Andrzej Grabowski.- samorząd wystąpił także do zarządcy drogi o ustawienie znaku zakazu zatrzymywania wzdłuż całego obiektu, aby zapewnić korzystającym z obiektu bezpieczeństwo. 

W czasie uroczystości nie mogło zabraknąć także serii strzałów na bramkę. Bardzo dobrym stylem popisał się tu ks. Kanonik Bernard Drewek.

Karolina Kowalska

 

[Rozmiar: 1580511 bajtów]  [Rozmiar: 1023318 bajtów]    

 [Rozmiar: 1539356 bajtów]   [Rozmiar: 428370 bajtów]

[Rozmiar: 1052058 bajtów]

 

 

 

 

Powrót do strony głównej